Tavla’da Zar Nasıl Tutulur?

Günümüzde pek çok insan Tavla konusunda pek bilgilidir. Araştırmalara göre tavlayı bilen insanlar tavlada şansın daha ön planda olduğunu söylemiştir. Tavla türk halkının vazgeçilmez oyunlarından biridir. Tavla oynamak için önce tavlayı bilmek gerekir. Hamlelerin nasıl yapıldığını öğrendikten sonra, tavlayı oynaya oynaya öğrenebilirsiniz. Oyunu öğrendikten sonra Tavla’da zar nasıl tutulur kısmını öğrenebilirsiniz.

Öncelikle zar tutmadan önce zar nasıl atılır kısmını öğrenmelisiniz. Zar tutmak bir nevi zar atmaya eş değer sayılmaktadır. ” Zarlarınızı atarken gelmesini istediğiniz sayıyı üste doğru getiriniz. Sonra zarı sağa doğru eğimli bir şekilde tavlanın köşe kısmına yavaş bir şekilde atınız. Buna bazı insanlar Zar tutma da diyorlar ancak bu tavla oynarken Zar nasıl atılır sorusunun cevabıdır.” Zarlarınızı bu şekilde atarsanız gelme olasılığı bir hayli güçlenir. Ancak ilk denemelerde istediğiniz sayıların gelme olasılığı biraz düşüktür. Bu yüzden fazla sıkıntı etmemenizi öneriyoruz. Sürekli deneyerek tavla oynamanızı geliştirebilirsiniz. Her zaman aynı insan ile tavla oynamanızı tavsiye etmem. Her zaman farklı kişiler ile tavla oynarsanız karşınızdaki kişinin oyun tarzı değişir ve böylelikle kendinizi geliştirebilirsiniz. Günümüzde bir çok tavla turnuvası olmaktadır. Bazıları ödül vermekte, bazıları ise keyif için yapılmaktadır. Bu tavla turnuvaları kendinizi geliştirmeniz için büyük bir fırsat olabilir.

Tavla nasıl oynanır bilmiyordunuz oynayarak öğrendiniz değil mi?. Tavlada Zar nasıl atılır ya da Zar nasıl tutulur bu soruların cevaplarını aldığınız artık uygulama vaktidir. Zamanla tavla oynamayı öğrenecek ve artık rakiplerinizi ekarde edebileceksiniz. Yapmanız gereken sürekli tekrar etmek ve farklı kişiler ile oynamak. Takipte kalmayı ve yorum yapmayı unutmayın 🙂