Tavlada zar isimleri

Tavlada zar isimleri eskiden bu zamana kullanılmaktadır. Yeni tavlayı öğrenen kişiler tavlada numaraların asıl ismini bilmemektedir. Doğal olarak tavla oynarken bazen duymakta ve merak etmemektedir. Tavlada 15 şiyah taş ve 15 adet beyaz taş bulunmaktadır. Bunun yanında 2 adet zar bulunmaktadır. Tavla eskiden bu zamana dek gelen en köklü zar oyunlarından birisidir. Günümüzde hala cafelerde, kahvehanelerde tavla oynanmaya devam edilmektedir. Ayrıca insanlar artık telefonlarına indirerek mobilden oynayabilmektedir. Tavlada zar isimler şu şekildedir.

1-1: Hep Yek Dü Yek
2-2: Dü Bara (günümüz türkçesiyle:dubara)
2-1: Dü yek
3-3: Dü Se
3-2: Seba-i Dü
3-1: Se Yek
4-4: Dört Cihar (“Caar” gibi de okunur)
4-3: Cihar-ü Se
4-2: Cihar-i Dü
4-1: Cihar-ı Yek
5-5: Dü Beş
5-4: Beş Dört (penc-i caar)
5-3: Penc-ü Se
5-2: Penc i Dü
5-1: Penc-ü Yek
6-6: Dü Şeş
6-5: Şeş Beş
6-4: Şeş Cehar
6-3: Şeş-ü Se
6-2: Şeş-i Dü
6-1: Şeş-ü Yek

Tavla’da Mars Nedir? Nasıl Olur

Mars, kaybeden oyuncunun, kazanan oyuncu tüm pullarını topladıktan sonra, hiçbir pulunu toplayamamasıdır. Bu durumda, kazanan oyuncu, katlama küpü değerinin iki katını alır. Tavlada mars kolay kolay yapılmamaktadır. Yapıldığı zaman kazanan oyuncu iki sayı alır. Normalde kazanmak bir sayıdır.

Katmerli Mars

Katmerli mars, kazanan oyuncu tüm pullarını topladığında, kaybeden oyuncunun hiçbir pulunun toplamamış olması ve kazananın ev tahtasında veya tavla çubuğunda bir veya daha fazla pulunun bulunmasıdır. Bu durumda, kazanan oyuncu, katlama küpü değerinin üç katını alır.

Tavlada zar isimli konumuzun sonuna geldik. Yorum yapmayı ve sitemizi takip etmeye devam edin. Bol şanslar