Tavla Nasıl Oynanır?

Tavla nasıl oynanır merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazımızda sizlere kısaca tavlanın ne olduğu, nasıl oynandığı ve tavladaki terimleri açıklamaya çalışacağız.

Tavla köklü bir masa oyunudur. Özellikle ülkemizde de yediden yetmişe büyük bir oyuncu kitlesine sahiptir. İçinde hem şans hem de strateji unsurunu bulundurması tavlanın oyuncular tarafından sevilmesine ön ayak olmuştur. Tavla içinde oyun tahtası üzerinde 24 hane bulunmaktadır. Bunun yanında 30 adet(15 Koyu Renk – 15 Açık Renk) pul ve 2 adet zar bulunur.

Tavlanın Dizilişi ve Amacı

Resimde görüldüğü gibi iki tarafında 15 adet pulu bulunur. Bu 15 pulun hepsini, oyuncu kendi iç sahası içine getirerek toplamaya çalışır. Pullarını önce toplamayı başaran taraf oyunu kazanmış sayılır.

Oyuna başlama

Oyuna başlamak için 2 tarafta bir zarı atar ve büyük sayıyı atan taraf oyuna başlama hakkı kazanır. Zarların eşit gelmesi durumunda zar atışı tekrarlanır.

Oyunun kuralları

Atılan zarlardaki iki sayıda oynanmak durumundadır. Bir zarın oynanamaması durumunda oyuncu ilk önce büyük olan zarı oynamalıdır.

Çift gelen durumlarda oyuncu oynayabildiği takdir de 2 kere ekstra(toplamda 4 kere) oynama hakkı kazanır.

Çift gelen durumlarda oyuncunun elinde birkaç vuruk(kırık) taş varsa, çift sayesinde oyun tahtasına 4 adet pul koyabilir.

Taşları toplama sırasında yüksek kapıda taşı yoksa bir sonraki büyük kapıdan taş alınabilir.

Taşları toplama sırasında her taşın alınması mecbur değildir.(Eğer taşlar farklı bir yere oynanabiliyorsa)

Oyundaki Terimler

Kapı: İki veya daha fazla pulun üst üste gelerek rakip tarafından vurulmamasını sağlayan taş dizilimidir.

Altı Kapı: Bir oyuncunun altı hanede birden kapı alıp, diğer oyuncuya geçit vermemesi durumudur.

Vuruk(Kırık): Tek başına kalmış bir pulun rakip pul tarafından aynı haneye gelerek vurulması kırılması durumudur. Vurulan pul rakip bölgesine giderek baştan başlar.

Çift: İki zarın aynı sayı gelmesi durumudur.

Gele: Bir veya birden fazla pulun rakip iç sahasındaki pullar yüzünden oyuna girememesi durumudur.

Oyundaki Zar Terimleri