Tavla Kuralları

Yeni başlayan için Tavla kuralları hakkında bilgi vereceğiz. Tavla eskiden bugüne kadar oynalılan en zevkli oyunlardan biridir. Hemen hemen herkes tavla oynamayı bilmektedir. Bilmeyenler ise internetten veya izleyerek öğrenmektedir. İki türlü tavla vardır. Birincisi erkek tavlasıdır. İkincisi ise kız tavlasıdır. Genellikle erkek tavlası oyananır ve oyun sonunda yenen yenilen kişinin koltuğunun altına vermektedir. Tavla oynamak ve öğrenmek istiyorsanız öncelikle tavla hakkında bilginiz olması gerekmektedir. Bilmediğiniz bir oyunu oynayamazsınız doğal olarak.

Tavla Kuralları

  • Tavlanın amacı karşı rakipten önce pulları kendi tarafına toplamaktır.
  • Tavla dizilişi alt tarafta gördüğünüz gibidir.

 

 

 

 

 

 

  • Tavlaya başlarken her iki oyuncu ilk başlamak için zar atar ve büyük atan oyuncu başlar. Aynı zat gelirse bir daha atılır.
  • Oyuncu iki zar atar ve kendi pullarından istediğini zar üzerindeki sayı kadar ilerler. Pullar tek yönlü ilerleyebilir. Resimdeki siyah oyuncu 1’den 24’e doğru, kırmızı oyuncu ise 24’den 1’e doğru pullarını ilerletebilir.
  • Atılan zar kadar pul ilerletilir. Daha fazla ilerletmek oyun hilesine girmektedir.
  • İlerleteceğiniz pulun gelmesi gereken yerde iki ya da daha fazla rakip pulu varsa o pulu hareket ettiremezsiniz. Örnek: Başlangıç diziliminde oyuncu 5-5 attıysa, 1 numaralı hanedeki pullarını oynayamaz, çünkü 5 sıra ilerleyeceği noktada rakibin pulları var.
  • Çift atma daha fazla oynamak demektir. Öğreğin 3-3 geldiği taktirinde pul iki defa 3 hareket ettırılır.
  • Tavlada pul kırmada ilerlettiğiniz pulun geldiği yerde rakibin tek pulu var ise rakip pulu kaldırıp yerine kendi pulunuzu koyar ve rakip pulu kırmış olursunuz. Pulu kırılan rakip sıradaki zarında önce kırık pulunu oyuna sokmak zorundadır; kırık pullar oyuna girmeden başka pulunu hareket ettiremez.

Tavla kuralları günümüzde en çok dikkat edilen şeylerden biridir. Tavla oynamayı bilmiyorsanız ilk önce tavla kurallarını detaylı bir şekilde öğreniniz. Tavla hakkında bilgileri sürekli olarak sizlere paylaşacağız. Tavla günümüzde en çok tercih edilen oyunlar arasında olmasından dolayı, ileki tarihlerde de oynanmaya devam edilecektir. Artık herkes telefonlarına indirerek oynayabilmektedir. Ama asıl tadı gerçek tavladır. Zar atmak ve pulları hareket ettirmek en zevk verici yanıdır.