Tavla Hileleri

Eski zamanlardan beri çok popüler bir oyun olan tavla bir strateji ve şans oyunudur. Oldukça fazla bir oyuncu kitlesine hitap eden bu oyunda bazı kişilerin aklına acaba hile var mı gibi sorular gelmekte. Şimdi size bu konu hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağız. Öncelikle tavla oynamak için nelere gerek duyulduğuna bakalım. Bir adet oyun tahtası, iki adet zar ve on beş- on beş iki oyuncuya da dağıtılacak şekilde otuz adet oyun pulu.

Bu malzemeler tavla oynamak için gerekli olan malzemelerdir. Peki sizce gerekli malzeme sayısı bu kadar az iken hile yapabilmek mümkün mü? Herhangi bir oyunda şans faktörü olduğu sürece o oyunda acaba hile var mı sorusu oyuncuların aklına gelmektedir. Peki bu şans faktörünü tavlaya veren şey nedir. Bir ipucu vermek gerekir ise oyun tahtası ve oyun pulları değil. Bu durumda geriye kalan tek şey yani zarlar oyundaki şans faktörünü belirler. Bu yüzden eğer oyunda bir hile var ise bu hile zarlarda olmak durumundadır. Peki ne gibi hileler bu zarlarda olabilir veya nasıl zarlarda hile olduğunu anlayabiliriz. Bildiğiniz gibi tavlanın içinde çok şanslısın teriminin bir üst modeli zar tutuyorsundur. Mecazi bir anlam taşıyan bu terim oyuncunun sürekli istenen sayıları atmasıdır. Bunun için kahve fincanı ile zar atmakta bazı durumlarda oyunun içinde yer alabilmektedir.

Fakat zar tutmak terimi aslında zarlarda hile olmasından dolayı değil sadece oyuncunun şanslı olma durumu ile alakalıdır. Hileli zarlar ise bu durumdan oldukça farklıdır. Hileli zarlar ağırlık merkezi değiştirilerek yapılmış veya özel tekniklerle içeriği değiştirilmiş zarlardır ve oyun sırasında oyuncunun kötü duruma geçmesini sağlayan zarlardır. Eğer sanal bir ortamda oynuyor iseniz de eğer yeterince güvenilir bir sitede oynamıyor iseniz bilgisayar programları yüzünden hile ile karşılaşabilmektesiniz. Bu durumun önüne geçebilmek için güvenilir ortamlarda oyun oynamanızı tavsiye ediyoruz. Herkese bol şans…