Tavla Hakkında Bilgiler

Tavla nasıl oynanır? Tavla hakkında bilgiler? Tavla tarihçesi, tavla şans işi mi? gibi birçok sorularla karşılaşmaktayız. Tavla hem zar hemde oyun bilgisiyle alakalıdır. Eğer bir oyuncuya zar gelmedik sürece o oyuncu ne yapsada o oyunu kazanamaz. Hem zar gelip hemde oyunu biliyorsan o zaman kazanabilirsin. Oyunu bilmeden zar gelsede oyuncu oynayamaz. Oyunu bilmek daha sonra zar gelmesi oyunu kazanmaya yardımcı olmaktadır. Oyuna başlamak için, her oyuncu tek bir atış yapar. Bu, ilk önce oyuncuya hem oynanacak sayıları belirler. Eğer eşit sayıda çıkarsa, her iki oyuncu da farklı sayılar atana kadar tekrar oynar. Daha yüksek rakam atan oyuncu, artık her iki zarta da gösterilen sayılara göre sayı değiştirir. İlk rulodan sonra oyuncular iki zar ve alternatif dönüş atarlar.

Zar atım hızı, oyuncunun dama sayısını kaç puana veya pipse taşıdığına işaret eder. Dama her zaman ileri düşük bir numaralı noktaya taşınır. Aşağıdaki kurallar geçerlidir:
Bir denetçi, yalnızca iki veya daha fazla karşı gösterici tarafından işgal edilmemiş bir açık noktaya taşınabilir.
İki zar üzerindeki rakamlar ayrı hamleler oluşturuyor. Örneğin, bir oyuncu 5 ve 3 sayı atarsa, bir denetimi beş boşluk açık bir noktaya ve başka bir denetleyiciye açık alana üç boşluk taşıyabilir veya bir denetimi toplam sekiz boşluktan açık bir noktaya taşıyabilir, ancak Yalnızca ara nokta da açıksa.
Çiftler atan oyuncu, zar üzerinde iki kez gösterilen sayıları çalar. 6 ve 6’lık bir rulo, oyuncunun kullanmak için dört altısına sahip olduğu anlamına gelir ve bu gereksinimi tamamlamak için uygun olduğunu düşündüğü herhangi bir dama kombinasyonunu taşıyabilir.

Bir oyuncu, yasal olarak mümkünse (veya dörtlü çift sayıyla) her iki ruloyu da kullanmalıdır. Sadece bir numara çalınabildiğinde, oyuncu o numarayı çalmalıdır. Veya her iki numara da çalınabilir, ancak ikisi birden değilse, oyuncu daha büyük olanı çalması gerekir. Ne sayı ne zaman kullanılamazsa, oyuncu sırasını kaybeder. Çiftler durumunda, dört rakamın tümü çalınamadığında, oyuncu mümkün olduğunca çok sayıda oynamalıdır. Tavla hakkında bilgilerimiz bugünlük bu kadardır. Takipte kalmayı ve yorum yapmayı unutmayın 🙂